Muharay Elemér Népművészeti Szövetség

Kérjük, támogassa Szövetségünk működését adója 1%-val! Köszönjük!

Adószámunk: 19635394-1-41

Archív Hírek

Magyar Népviseletek sorozat újabb adás: VÉMÉND

2007. január 5.

Új sorozat indult a Duna Televízióban, amely magyar és magyarországi nemzetiségi népi viseleteket mutat be. A soron következő adásban 2007. január 8-án, hétfőn 14.35-kor a baranyai Véménd hagyományos német öltözékeit láthatjuk. (Ismétlés: január 10.-én 8.20-kor a Duna TV II. Autonómia csatornán.)

A "Magyar Népi Viseletek" című sorozat öt tájegység, közelebbről Bag, Decs, Jászság, Kalocsa-vidék, Rábaköz, Baranya, Felvidék, Kalotaszeg paraszti viseleteit mutatja be 11 kisfilmen.
A különböző korosztályok részvételével, az ünnepi és hétköznapi élethelyzetek felidézésével készült felvételeken csodálhatjuk az öltözetek életkor, alkalom, egyéniség szerinti változatosságát, sokszínűségét.
A felvételek eredeti környezetben készültek, hogy ez által is képet kapjunk az öltözködést meghatározó tájegység, település hangulatáról. A helyet jól ismerő szakértők ismertetik a viselet kialakulásának meghatározóit. Féltve őrzött, százéves öltözékek is kerültek a szekrények mélyéről a kamera elé a forgatásokon.
A filmet ajánljuk mindazoknak, akik érdeklődnek a népi viseletek iránt. Különösen ajánljuk táncegyütteseknek, kik a filmet használhatják színpadi kosztümjeik elkészítéséhez. Ajánljuk hagyományőrző közösségeknek, kiknek filmünk modellként szolgálhat hagyományos viseletük rekonstrukciójához. Azok is használhatják azonban felvételeinket, kik szabásformák, díszítőmotívumok, hímzések iránt érdeklődnek.
A magyarországi németek viseleti megoszlása szerint Véménd, a dél-dunántúli vidék, az un. „Schwäbische Türkei” viseleti csoportjához tartozik. Véménd lakói a német nyelvterületről származásuk szerint, a középnémet viselet táji övezetéhez tartoznak. Ez a terület a Rajna vidék, Hessen, Thüringia, Szász -Svájc, Fulda környék, valamint Szilézia és a szudéta-németek lakta térség.
A századfordulón, 1896-ban Várady Ferenc Baranya múltja és jelenje c. munkája a mohácsi járáshoz tartozó Véménd lakóinak öltözetét az ún. kék svábok viseleti csoportjához sorolta. E minősítés szerint ők zömében kék tónusú ruhát, (a férfiak hamvaskék kabátot és mellényt, kék gyapotharisnyát, csatos cipőt stb., a nők sötétkék szoknyát, hamvaskék-, később sötétkék mellényt, festőből készült vászonkötényt, valamint fejkendőt) hordtak. Természetesen, emellett a fekete mint ünneplős szín is jelen volt az öltözetben. Véménd fuldai eredetű lakói pl. többnyire fekete harisnyát viseltek.
A véméndiek az 1940-es évekig, a kitelepítésig mezőgazdasági tevékenységet folytattak, kendertermesztéssel és birkatartással is foglalkoztak. Az alapanyagok felhasználása fontos volt a viselet darabjainak elkészítésénél. A kendert, vásznakat takácsokkal szövették. Házi szövés a német falvakban, így Véménden sem volt. A kendert az alsó ruházathoz, alsószoknyához, férfi női - és férfi ingekhez, valamint a férfi nadrágnál az ún. „gatyahose”-hoz használtak.
A viselet darabjait a 19. század végéig szinte mindenütt kézzel állították össze. Művészi ügyességgel hímeztek. Jellegzetes keresztszemes és Holbein- öltéstechnikával varrták ki a férfi és a női ingelőkre a monogramokat és az évszámokat. Ezt a kivarrási módot alkalmazták a tiszta szobák felvetett ágyainak díszlepedőire, a lepedővégre is. Horgolással sokféle textil (lepedővég, sublótterítő, stb.), valamint öltözeti darab széleit díszítették. Ilyen volt többek között a nyakbavaló és a díszzsebkendő.
A gyapjúfonalból kötéssel sokféle viseleti darabot készítettek. Kötöttek tutyikat (pacskert), harisnyát, valamint korábban, az ún. berliner gyári kendők használata előtt – az 1920-as évekig – a vállkendőket is.
A készen vásárolt bársony, selyem és kásmír vállkendőket nagy kézügyességgel rojtozták. Ehhez nem mindenki, csak specialisták értettek.
Véménden az asszonyok ünnepre és utcai öltözethez 5-6 sifon alsószoknyát öltöttek. Otthoni, hétköznapi alkalomra csak 3-4 alsószoknyát hordtak. A filmben láthatjuk, amit régen még a vőlegény sem pillanthatott meg, - hogy hogyan öltözik fel a menyasszony…
Készült a Muharay Szövetség szervezésében és megbízásából, a Hagyományok Háza és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával.
Készítette: Konkam Stúdió
Szakértő: Lantosné dr. Imre Mária néprajzkutató, szerkesztő: B. Fülöp Katalin, felelős szerkesztő: Héra Éva, rendező: Kovács László
A sorozat darabjai:
MÉRA (Kalotaszeg, 35 perc), BAG (17 perc), DECS (25 perc), JÁSZSÁG (20 perc), KALOCSA (30 perc), SOKÁC (42 perc), CSORNA, SZANY (26 perc), HOSSZÚHETÉNY(29 perc), VÉMÉND (német, 29 perc), MARTOS (33 perc), MAGYARBŐD (23 perc)
Adások:
Duna TV
január 8. hétfő 14.35 - Véménd (német)
január 10. szerda 9.20 - Kalocsa
Duna TV II. Autonomia
január 10. 8.20 – Véménd ismétlés
A sajtó részére további információ:
Muharay Szövetség, Héra Éva telefon -201-7931 MOB: 20/952-5799, E-mail. hera.eva@mail.datanet.hu
Konkam, Kovács László: telefon 256-4913, MOB: 70/211-5383, e-mail: konkam@t-online.hu

Vissza a hírekhez