Muharay Elemér Népművészeti Szövetség

Kérjük, támogassa Szövetségünk működését adója 1%-val! Köszönjük!

Adószámunk: 19635394-1-41

Szabadi Mihály életútja

Szabadi Mihály népművelő, koreográfus, etnográfus.
Tolna megyében, Sióagárdon született 1937. április 4-én. Pedagógiai főiskolát végzett Pécsett.
Kutatási területe a hagyományos paraszti kultúra, elsősorban a folklór tanulmányozása.
 
1962-től „külsősként „dolgozik az MTA Zenetudományi Intézet Táncosztályának. Elsősorban Sárköz, a duna menti települések és a bukovinai székelyek táncéletének, táncainak gyűjtésével és lejegyzésével foglalkozik.  Sárköz táncéletének összefoglaló kiadványa több alkalommal is
megjelent és a tájegység iránt érdeklődők legalapvetőbb forrása.
 
A Bartina Néptáncegyüttes alapítója és 22 évig vezetője. Irányításával vált az együttes mozgalmunk egyik legjelentősebb művészeti- közösségi műhelyévé. Koreográfusként számos gyermek és felnőtt fesztiválunk díjazottja, legjelentősebb művei: Tolnai szvit, Szőlőtaposó,
Kisugrós. A Bartina néptáncműhelyben országunk kiemelkedő koreográfusai is szívesen
dolgoztak és dolgoznak; Foltin Jolán, Tóth Ferenc, Farkas Zoltán, stb. több ismert és díjnyertes művet alkotott az együttesnek. 
 
1991-től a Babits Mihály Művelődési Központ vezetője. Igazgatói tevékenységében kiemelt
szerepet kapott a megyei hagyományőrzéssel való foglalkozás. A megyei gyűjtések, a szaktanácsadói rendszer és a helyi bemutatófórumok, szakmai képzések megteremtése, hozzájárultak ahhoz, hogy Tolna megye népművészetben gazdag településein a helyi hagyományok továbbéljenek.
A „Páva –vetélkedő” tolna megyei programjának, a „Sárközi lakodalom”-nak, a Duna menti Folklórfesztiválnak szakmai vezetője és szervezője.
 
Jelenleg is rendkívül aktív koreográfusi, mozgalomszervezői tevékenységet folytat. Szülőfalujában, Sióagárdon újjáalakította a népi együttest, és szakmailag felügyeli tevékenységét. Falunapok, közösségi ünnepségek főszervezője.
Szövetségünk elnökségi tagja. A hagyományőrzés országos bemutatóinak, szakmai fórumainak megszervezésében és irányításában nélkülözhetetlen. Gyermek és hagyományőrző fesztiválok állandó zsűritagja.
 
Sokoldalú oktató, koreográfusi, közösségi tevékenységért javasoltuk a 70 éves szabadi Mihály munkájának Csokonai díjjal való elismerését.
 
 
 
Budapest, 2006. szeptember 28.
 
Héra Éva
elnök